Anunț acordare tichete sociale pe suport electronic pentru sprijin educațional pentru copii dezavantajați din învățămantul de stat

septembrie 10, 2020

DIRECTIA DE ASISTENTA SOCIALA

A N U N T

Prin OUG nr.133/07.08.2020, s-a stabilit acordarea de tichete sociale pe suport electronic pentru sprijin educational, pentru urmatoarii beneficiari:

1. – copiii cei mai dezavantajati din invatamantul de stat prescolar;
  2. – copiii cei mai dezavantajati din invatamantul de stat primar;
  3. – copiii cei mai dezavantajati din invatamantul de stat gimnazial;

In concluzie :

– copiii cei mai dezavantajati din invatamantul de stat prescolar– reprezinta copiii inscrisi in invatamatul de stat prescolar, cu varsta minima de 3 ani si varsta maxima de 6 ani, care fac parte din familii al caror venit net lunar pe membru de familie este sub 283 lei;

– copiii cei mai dezavantajati din invatamantul de stat primar/gimnazial– reprezinta copiii inscrisi in invatamatul de stat primar si gimnazial, care fac parte din familii al caror venit net lunar pe membru de familie nu depaseste 1.115 lei.

Acte necesare pt acordarea tichetului social pt sprijin educational

– cerere tip

– copie de pe toate actele de stare civila ale solicitantului (C.I., certificat de nastere, certificat de casatorie, sentinta/certificate de divort)

– copie de pe actele de stare civila ale membrilor familiei (C.I., certificate de nastere ale copiilor)

– adeverinte eliberate de unitatea de invatamant

– adeverinte sau alte acte care dovedesc sursa veniturilor fiecarui membru al familiei (adeverinta de salariat cu venitul net realizat in luna iulie 2020, cupoane de pensie, cupoane de alocatie, extras de cont etc.)

COMPARTIMENT SERVICII SI PRESTATII SOCIALE

VEZI ANUNȚUL AICI